Buna kim dur diyecek!

Türkiye’deki vatandaşlar artık doğalgaz ve elektriğe yılda kaç kez zam geldiğini hesaplayamıyor. Elektrik, su ve doğalgaz abonelik ücretlerine gelen zamlar vatandaşı canından bezdirdi.

Elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerine 2020’da zam yapıldı. Türkiye 2020’ye yeni zamlarla girdi.

Doğalgazın doğallığı kalmadı

Doğal gaz dağıtım şirketleri yeni düzenlenen vergilerle birlikte abonelik ücretlerine zam yaptı. 2020’de uygulanacak abone bağlantı bedeli 594 liradan 656 lira 70 kuruşa yükseldi. Evde battaniye ile oturma noktasına gelen vatandaşlar, doğalgaza uygulanan yüzde 21.99 zamla karşı karşıya geldi.

Elektrik aboneliği de arttı

Diğer yandan elektik açma kapama ücretlerine zam geldi. İster ev sahibi, ister kiracı güvence bedelini ödemek zorunda kalıyor. Elektrik dağıtım şirketleri yaptıkları zamla teminat olarak alınan Güvence Bedelini, Mesken için Kw başına 33 TL yaptı. Ancak elektrik kurumları genellikle Mesken için, gücü 6 Kwh üzeriden hesapladığı için Elektrik Abonmanı Güvence Bedelini 198 TL olarak alırken, ticarethanelerde ise bu bedel 9 Kwh üzerinden hesaplayarak Elektrik Abonmanı Güvence Bedelini 843,3 TL olarak belirledi.

Musluktan akan suya da zam yapıldı

Asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaş zam yağmuruna tutulmaya devam ederken, 2020 yılında vergi, harç ve cezalara gelen zamların ardından suyada zam geldi. Büyükşehirlerde yaşayanlar yüzde 60 lara varan zamlı su içerken, açma kapama bedelleri de vatandaşın belini kırdı. Su aboneliği açma bedeli 2020 yılı için 196,50 TL olarak belirlendi. Abonelik ücreti, peşin olarak ödenebildiği gibi faturalara da yansıtılıyor.

Faturalar vatandaşın belini büküyor

Dağıtım şirketleri tarafından gönderilen faturalarda kullanılan enerji bedeli dışında, sayaç okuma bedeli, KDV, enerji fonu, TRT payı, elektrik TUK vergisi adıyla alınan paralar vatandaşı çileden çıkardı. Fatura ödeme merkezlerinde çeşitli tartışmalara neden olan ve tüketim dışı ödemelere kimin dur diyeceği belli değil. Kullanım bedeline eklenen ek ücretler vatandaşın belini gün geçtikçe daha da büküyor. Kullanım dışı alınan parayı, haksızlık olarak niteleyen vatandaş “ bu soyguna kim dur diyecek” tepkisiyle yetkililere seslendi. RESMEN ‘SOYGUN’ Aktif kullanım bedeline eklenen Dağıtım Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli, KDV, Enerji Fonu, TRT payı, Elektirk Tuk Vergisi gibi bedeller nedeni ile fahiş fatura bedelleri ödemek zorunda kalan vatandaşlar yapılan ücretlendirmenin haksız olduğunu ve durumun derhal çözülmesini istiyor. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir