43. MODEF Fuarı 8-13 Haziran’a Ertelendi

43. MODEF Fuarı 8-13 Haziran’a Ertelendi
16 Mart 2020 - 23:05


İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, 43. MODEF Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı’nın 8-13 Haziran tarihlerine ertelendiğini duyurdu.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, beraberinde MODEF Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte İTSO Binasındaki makamında açıklamalarda bulundu. Başkan Yavuz Uğurdağ, 43. MODEF İnegöl Mobilya Fuarı’nın Koronavirüs (Covid-19) sebebiyle alınan tedbirler kapsamında 8-13 Haziran tarihine ertelendiğini duyurdu. Başkan Uğurdağ ayrıca, gümrük kapılarında yaşanan son durumlar ve bazı temizlik ve gıda ürünlerinde yaşanan haksız fiyat artışlarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

FUAR TARİHİ BELLİ OLDU

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, “Koronavirüs ile ilgili birçok ülkede tedbirler alınmaya başlandı. Sağlık Bakanlığımız öncülüğünde alınan önlemler sonrası birçok programlar 1 Mayıs tarihine kadar ertelendi. Biz de geçen hafta gerek sosyal medyadan gerekse basın bültenleriyle kamuoyunu 6 Nisan’da başlatmayı planladığımız MODEF Fuarımızın ötelenmesiyle ilgili bilgilendirmiştik. Bu konuyla alakalı MODEF Yönetim Kurulumuzla yaptığımız toplantı neticesinde Fuarımızın 8-13 Haziran tarihlerinde yapılmasına karar verdik. Sağlık Bakanlığımız 1 Mayıs öngörüsünü ortaya koymuştu. 1 Mayıs’tan sonra bu organizasyonlarımızı hayata geçirmeyi temenni ediyoruz.”

TÜM PROGRAMLAR 1 MAYIS’TAN SONRAYA ERTELENDİ

“Bakanlığımızın aldığı tedbirler tüm kamuoyu tarafından takdir ve teşekkürle karşılandı. Alınan tedbirler ve yapılan mücadele noktasında yetkililerimize teşekkür ediyoruz. İnşallah durum büyümeden yüzeysel bir şekilde atlatılır. Şuan virüsün etki ettiği kişi sayısı 18’e ulaştı, inşallah bu vatandaşlarımız da bir an önce şifa bulurlar. Hayat devam ediyor. Bizler de bu noktada kurumlar ve kişiler olarak programlarımızı yürütmek durumundayız. Tüm mobilya sektörü ve İnegöl kamuoyuna MODEF İnegöl Fuarı’nın 8 Haziran’da startını verip 13 Haziran’da bitirme kararını duyuruyoruz. Hem Odamız hem MODEF Fuarcılığın birçok programı vardı. Bu programlar da 1 Mayıs’tan sonraya ertelendi. Tarihleri belirleyip programları sürdüreceğiz” dedi.

“PANİĞE KAPILMAYIN”

Fuar katılımcılarına seslenen Başkan Uğurdağ, “Arkadaşlarımızın yatırım ve çalışmaları oldu, paniğe kapılmasınlar. Bu süreçte dünyada hiçbir yerde fuarlar gerçekleşmeyecek. Bayramdan sonra yapacağımız fuarımız sektörümüze ciddi şekilde iç ve dış piyasa anlamında katkı sağlayacaktır. Tüm esnaf ve sanayicilerimiz çalışmalarına ve hazırlıklarına devam etsinler” şeklinde konuştu.

KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRMEK TİCARET AHLAKINA YAKIŞMAZ

Haksız fiyat artışlarına değinen Başkan Yavuz Uğurdağ, “Gıda ve diğer ürünlerde virüsten kaynaklanan fiyat artışları ve stokların birden erimesi konusu meydana geldi. Sosyal medyamızdan bu konuda duyurumuzu yapmıştık. Gerek Bakanlıklar gerek TOBB nezdinde bize yazılan yazılarla birlikte tekrar uyarıyoruz, gıda başta olmak üzere bu tür ürünlerde fiyat artışlarına giden firmalara yönelik ciddi tedbirler alacağız ve gerek stok yapan gerekse yüksek fiyat artışları yapan firmalara cezalar vereceğiz. Bu krizi fırsata dönüştürmek ticaret ahlakına yakışmaz. Bu süreci hep beraber yaşıyoruz. Esnafımız ve sanayicimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızla birlikte dayanışma ve özveri içerisinde bu süreçleri atlatmak durumundayız” diye konuştu.

SINIRLARDA SORUNLAR GÜNDEMDE

Sürecin ekonomik boyutunun da çok önemli olduğunu belirten Başkan Uğurdağ, “Şehrimiz bir üretim ve ihracat merkezidir. Her geçen gün ihracatımızı artırıyoruz. Bazı sınır kapılarında ve gümrüklerde sıkıntılar yaşamaya başladık. Bizi çok yakından ilgilendiren İran sınır kapısı ve bunun yanında Irak sınır kapısıyla ilgili bazı sorunlar yaşanmaya başlandı. Firmalarımız da bunun bilincindeler. Habur sınır kapısından ürün sevkiyatı şuan devam ediyor. Dorse ve tırlar değişiyor, ürün Irak’a giriş yapıyor, dorse tekrar geri geliyor ve Tır çıktığı yere ulaşıyor. Bu bağlamda gecikmeler yaşanıyor, zaman sorunları meydana geliyor. Habur sınır kapısında birçok tırımız bekleme noktasında bulunuyor, sevkiyatlar aksıyor. Bununla birlikte yine Habur sınır kapısında bazı sıkıntıların daha meydana geleceği söylentileri var. Bölgede sokağa çıkma yasakları da gündemde. Çok sıkıntılı olsa bile ürün sevkiyatı devam ediyor. Irak bizim ihracat sıralamamızdaki 1. ülke. Çok ciddi sorunlar yaşanabilir. İnşallah hükümet yetkililerimize de bir rapor halinde sunacağız. İhracatçılarımız paniğe takılmadan bizlerle irtibat halinde bulunarak ihracatlarını planlamalılar. Batı yönünde bir sıkıntımız yok, sadece Irak ve İran bölgesinde sorunlar yaşanıyor. Irak sınır kapımızı ve Irak ihracatımızı çok önemsiyoruz. Hükümet nezdinde de görüşmelerin gerçekleşmesiyle sevkiyatların hızlanmasına ihtiyacımız var.”

DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Sağlık her şeyin önünde geliyor. Bu işin sosyal boyutu da var, kurumlar ve kişiler olarak bizi ilgilendiren ekonomik boyutu da var. Panik yapmadan sosyal hayatımızı da ekonomik hayatımızı da sürdürmeye devam edeceğiz. Üretim ve ihracatımız devam edecek. Daha temkinli ve planlı şekilde süreci yönetmek durumundayız. İnşallah bundan sonraki süreçte de alınacak önlemlerle virüsten en az etkilenen ülkelerden biri olarak durumu atlatacağız. Bu tedbirleri almak ve yetkililere destek olmak bizim görevimizdir. Desteğimizi sürdüreceğiz. Çok kısa süre sonra hükümetimiz de ekonomik paketler ve yeni kararlarla ilgili destekleri açıklayacaklardır. Bu da ekonomik hayata ciddi şekilde soluk aldıracaktır. Bu noktada ciddi çalışma ortaya koyan Sağlık Bakanlığımıza ve program ortaya koyan Maliye Bakanlığımıza teşekküre ediyorum. İnşallah alınacak olan kararlar sanayicimize hayırlı olur” şeklinde konuştu.

İHBARLARI DEĞERLENDİRECEĞİZ

Haksız fiyat artışlarıyla ilgili şuana kadar bir ihbar alınmadığını belirten Başkan Uğurdağ, “Şuan itibariyle bize gelen bir şikâyet olmadı ancak biz kurum itibariyle bu tedbirleri almak zorundayız. Nihai tüketiciye zarar verecek her türlü ticari aktivite bizim sorumluluğumuz altındadır ve cezai müeyyideyi gerektirir. Bu tür firmalarla ilgili şikâyet geldiğince hemen inceleme ve denetleme yapmak durumundayız. Şikâyet doğru ise gerekli cezayı vermekten çekinmeyeceğiz. Disiplin kurulu kararı sonrası cezaların boyutu ortaya çıkacaktır. Sürecin bize tanıdığı hak, kapatma yönüne kadar gidebilir. Ancak bu disiplin kurulunun araştırmasından sonra meydana çıkacaktır. Bu tür konulara göz yummayacağız. Özellikle gıda maddesi üzerinde böyle bir spekülasyon yapılması ahlaki değildir” ifadelerini kullandı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.