‪#‎EvdeHayatVar‬

Bankaların Kredi Sigortası Oyunu sona erdi;

Bankaların Kredi Sigortası Oyunu sona erdi;
Derya EREN
Derya EREN( d.eren@tarafsizmanset.com )
25
20 Şubat 2020 - 22:35

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından AKBANK a kesilen büyük ceza gözleri bir kere daha 32.maddeye çevirdi.Sigortacılık Kanunu 32.maddesi “Kişilerin sigorta seçme hakkı sınırlandırılamaz” ifadesine yer verirken bankaların zorunlu sigorta uygulamaları da bu madde ile çelişiyordu.

Tüketicilerin bireysel kredi çekerken bankaların şart koştuğu hayat sigortası zorunluluğuna Hazine Ve Maliye Bakanlığı “Dur” dedi.Tüketici hem kredi faizi hemde sigorta parası derken mağdur oluyordu.Hazine ve Maliye Bakanlığı sigorta denetleme kurulu bu duruma engel oldu.Birçok bankaya sigorta cezası kesti.Cezaların nedeni ise bireysel kredi kullanımı sırasında tüketicilere yapılan hayat sigortaları.Birçok bankaya işlem başına ceza kesildi.Bankaların bireysel kredilerde vatandaşlara yapılmasını zorunlu tutdukları hayat sigortaları ile ilgili kesilen cezalar ve denetimler devam edecek.

Bankalar gerçek değeri 100 lira olan sigorta poliçelerini müşterilerini zorunlu tutarak nerede ise 5-6 katına satıyordu.

Özellikle de konut kredisi gibi yüksek meblağlı kredi çeken kişiler bankalara yüklü miktarda kredi masrafı ödemek zorunda kalırken bankalar zorunlu olmamasına rağmen hayat sigortası,konut sigortası,dask almayan kişileri kredi vermemekle tehtit ediyorlardı.

Verilen bu emsal karar ile artık bankalar bu politikalarından zorunlu olarak vazgeçmek zorunda kalacaklar.Vatandaşın kredi kullanma maliyeti de büyük oranda düşecek.

YAPILAN SİGORTALAR İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?

Kredi işlemlerinde sigorta masraf ve şartlarının açıkça ifade edildiği bir belgeye imza atarsanız,sigortanızın iptali için Tüktetici Hakem Heyeti gibi kurumlara başvuruda bulunamıyorsunuz.Çünkü bu durumda banka ile ilgili yönetmeliğin şartlarına uyarak yazılı olarak onayınızı almış oluyor.Ancak yinede sözleşmenizde belirtilen şartlarda kredinizin iptali için ilgili sigorta şirketine başvurma şansınız yinede mevcut.Bunun yanında kredinizi erken kapamanız veya ara ödeme yapmanız durumunda ,sigorta şirketiniden teminatın vadesi azaldığı için bir iade alınması da söz konusu oluyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nesih Tanrıverdi”Öncelikle bir hususun altını çizmekte fayda var,kredi türü ne olursa olsun tüketicilere zorla sigorta yaptırılması Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna aykırıdır.Yasaya göre sigorta yaptırılması ancak tüketicinin açık bir talebi ile mümkün olmaktadır.Bankalar çok profesyonel bir şekilde davranabiliyorlar ve yasa maddelerinin arkasından dolanıp,hakem heyetlerini,hatta yargı organlarını aldatabiliyorlar” dedi.

Siz siz olun Kredi kullanırken imza attığınız evrakları inceleyin,yüksek fiyatlara size sunulan sigortaları Sigorta şirketlerinden araştırmadan fiyat almadan Bankadan zorunlu olmayan sigortanızı yaptırmayın.Bu devlet bankası dahi olsa.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
POPÜLER FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.