Bursa’nın Tarım Arazileri Yok Ediliyor?

Bursa’nın Tarım Arazileri Yok Ediliyor?
Güngör OKYAY
Güngör OKYAY( g.okyay@tarafsizmanset.com )
15 Ekim 2020 - 9:15

Bursa’da bir çok alanda yapılan ve yapımı devam eden hoby bahçeleri doğanın ve tarım arazilerinin yok olmasına neden olduğu yatsınamaz bir gerçektir. Bir zamanlar yeşilliği ve güzelliği ile gelen Turistleri adeta kendine aşık eden Bursa şehrin her geçen gün nüfusun artması ve konut ihtiyacını karşılamak amaçlı betonlaşan ve büyüyen şehir Bursa büyümeye devam ederken bazı kişiler ise hoby bahçesi adı altında Bursa’nın birbirinden lezzetli meyve sebze ve tahıllarının yetiştiği tarım arazilerini talan etmeye devam ediyor.

Tarım arazilerinin bölünmesinin ve parsele ayrılmasının önüne geçme amaçlı arsa niteliğini kazanmamış verimli tarım arazisi vasfı taşıyan arazilerde parselleştirme ve bölünmesini kanunlarla yasaklanmıştır. Tarım arazilerinin bölünmesinin kanunen yasak olduğu günümüzde yasağı kooperatif kurarak parsel satışının kanunen tapu nezdinde hiç bir dayanağı olmadan yapılmaktadır. Kanunları hiçe sayarak kendilerine rand edinen bazı şahıs ve kişiler Kooperatif hissesi veriyoruz diyerek sözde hoby bahçesi adı altında parsel parsel vatandaşlara satışa sunmaktadır.

PEKİ NEDEN TAKİP EDİLMİYOR?

Çünkü devlete araziyi hoby bahçesi ve yapılaşma için değil tarımsal amaçlı kullanacakları beyan ediliyor. ‘Bu tarlada üretim yapacağım.’ deniliyor. Sonra da ‘Tarım yapmam için su ve elektriğe ihtiyacım var.’ denilerek yerel yönetimlerden destek isteniyor. Yerel yönetimler de haklı olarak bu hizmeti yapıyor. Ancak daha sonra kooperatif kurmak suretiyle arazi paylaşımı veya satışı yapılıyor. Bu araziler üzerinde prefabrik ve kalıcı konutlar yapılıyor.

Türkiye’nin tarım arazilerini yok etmeye hızla devam eden ve yapımı parsellen dirilmesi yasak olduğu halde tarım arazilerini koruma kanununa muhalefet eden ve vatandaşlarımızın mağduriyetine neden olan bu kişiler hakkında kanun uygulayıcılar ve denetlemekle görevli olan yöneticilerimiz tarafından her hangi bir işlem neden yapılmıyor?

Son olarak Bursa’nın Gölyazı bölgesinde göle yaklaşık 700 ila 800 metre mesafesi olan toprağın verimli ve değerli olduğu ve belediye yetkililerinden aldığımız bilgi ile kesinlikle hiç bir şekilde ruhsat olağının olmadığı tarım arazisine hoby bahçesinin yapımına hız kesmeden devam edildiği gibi tarım arazileri üzerinde satın alan vatandaşlarımız doğacak herhangi bir olumsuzluk durumunda tapu üzerinde herhangi bir hak iddia edilemiyor. Hiç bir kanuni yaptırımı ve dayanağı olmadan çocukları ile birlikte güzel bir zaman geçirmek için ciddi ücretler ödeyerek alıyorlar. Kanunen hiç bir geçerliliği olmadığı halde masa üzerinde ciddi bir proje edası ile satılan rant haline dönüştürülen bu yerlerden Tarım il Müdürlüğü yada Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz’ün bilgisi yok mudur inanıyoruz ki bilgileri dahilinde değildir. Şayet bilgileri dahilinde yer almış olsaydı vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi adına baştan önlem alırlardı biz inanıyoruz ki haberimizi dikkate alarak bu alanların eski verimli hale getirile bilmesi için çalışma başlatacaklardır kanaatindeyim.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.