İçişlerinden ‘taksi’ genelgesi: Yolcu almayan ticari taksiler trafikten men edilecek - Tarafsız ManşetTarafsız Manşet

30 Kasım 2021 - 23:35

İçişlerinden ‘taksi’ genelgesi: Yolcu almayan ticari taksiler trafikten men edilecek

İçişlerinden ‘taksi’ genelgesi: Yolcu almayan ticari taksiler trafikten men edilecek
Son Güncelleme :

28 Eylül 2021 - 16:49

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen ‘taksi’ genelgesinde polisin, taksilerin yolcuyu almadığını tespit etmesi halinde, yolcu taksiye bindirilecek, taksi almamakta ısrar ederse trafikten men dahil yasal işlem yapılacak.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Taksi Denetimleri genelgesi gönderdi.

Genelgeye göre, taksi denetimleri artırılacak, şehirlerarası otobüslerdeki gibi taksilerde de sivil personel, denetim gerçekleştirecek.

Yayımlanan genelgede, son dönemde özellikle büyükşehirler başta olmak üzere bazı taksi şoförlerinin kısa mesafe veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığına ilişkin şikayetlerin artığına dikkat çekildi.

Bu durumun taksi şoförleri ile yolcular arasındaki tartışmaları ve asayişe müessir olayları arttırabileceği, ticari taksilerde seyahat eden/etmek isteyen vatandaşlar ile turistler arasında mağduriyetlere neden olabileceği vurgulandı.

Yolcu seçen taksici trafikten men edilecek

Yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için yapılacak denetimler şu şekilde sıralandı:

Taksilerde kısa mesafe/trafik yoğunluğu gibi nedenlerle yolcunun alınmamasına ilişkin şikayet/müraacatlar ile konunun denetimlerde resen tespiti halinde güvenlik birimleri yolcunun mağduriyetini giderecek.

Taksiye bindirilecek, yolcuyu almamakta ısrar eden taksi şoförleri hakkında ilgili oda ve belediye ile koordinasyon dahilinde gerekli yasal işlem (trafikten men dahil) yapılacak.

Ticari taksi denetimleri artırılarak şehirler arası otobüslerde uygulanan sivil personel denetimleri ticari taksiler için de uygulanacak.

Taksi yolcularının yaşadıkları mağduriyetler hakkında şikayetlerini ulaştırabilecekleri mecralar (belediyeler, esnaf odası vb.) ile ilgili iletişim bilgileri kamuoyu ile paylaşılacak. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.