‪#‎EvdeHayatVar‬

“Konut sigortası ve DASK depremzelerin imdadına yetişti”

“Konut sigortası ve DASK depremzelerin imdadına yetişti”
Derya EREN
Derya EREN( d.eren@tarafsizmanset.com )
28
11 Şubat 2020 - 12:35

Elazığdaki korkunç depremin ardından gözler konut sigoratalarına ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu DASK’a çevrildi. Dişinden tırnağından arttırarak Elazığ’da bina yapan iş insanı Fatih Tuncer’in imdadına ise sigorta şirketi yetişti.


Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi 24 Ocak günü 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, 35’i Elazığ’da, dördü Malatya’da olmak üzere en az 41 kişi hayatını kaybetmişti. Depremde bin 607 kişi de yaralanmıştı. Türkiye depremin yaralarını sarmaya çalışırken, gözler sigorta şirketlerine çevrildi. Manisa Akhisar’da yaşayan Elazığlı Fatih Tuncer, dişinden tırnağından arttırarak memleketi Elazığ’a bina yaptırdı. Anne ve babası da Elazığ’da yaşayan Tuncer, sigortanın önemine değindi. Yaşadıklarını Tarafsız Manşete anlattı. Binasının yıkıldığını belirten Tuncer; Çevre Şehircilik Bakanlığından uzmanlar geldiğini ve incelemeler bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi.

“22 Ocak’ta Manisa Akhisar’da bir deprem yaşadık. 24 Ocak’ta Elazığ depremi oldu. Elazığ’da evim vardı. Apar topar Elazığ’a gittim. Elazığ’a girdiğimde o korkunç görüntüyle karşılaştım. Televizyonlardan izlediğimizden çok farklı bir manzarayla karşılaştım. Bir tane sağlam ev görmedim. insanlar telaş içindeydi. Güçlükle eve ulaştım”dedi
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığını aradım”
Elazığ’a ulaştığında Gazi caddesi üzerinde bulunan binalarının yıkıldığını gören Tuncer vakit kaybetmeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığını aradığını ifade etti. Deprem öncesi konut sigortası ve DASK yaptırdığını sözlerine ekleyen Tuncer, “Bakanlıktan bize uzman geldi ” diyerek şöyle devam etti: ” Bina Elazığı’ın merkezi konumunda. Gazi caddesi üzerinde. Uzmanlar yan binaya ağır hasar bizim binaya da hafif hasar raporu verdi. Ancak burada anlamadığımız bir durum var. İki bina aynı müteahhitten, aynı tarihte çıkma. Sadece bina girişleri farklı. Uzmanlar bizim binaya hafif hasar verdiği için sevinmiştik. Yanımızdaki diğer binaya’da ağır hasar verdi uzmanlar. Ancak bu Elazığ depreminde her iki binada yıkıldı. Yandaki binaların çökmesi üzerine bizim binada ağır hasar alarak yandan çökme yaptı. Eşyalarımız’da göçük altında kaldı”

“Sigortanın ödemesini bekliyoruz”

Binalarının ve sigotalı olaması nedeniyle zararının karşılacağını vurglayan Tuncer, “Depremin ardından eksper geldi, incelemelerde bulundu. Konut sigortası ve DASK olduğu için gereken yardımı yaptılar. Şimdi ise ödemeyi bekliyoruz”diye konuştu. Derya EREN Tarafsız Manşet Sigorta Uzmanı

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
POPÜLER FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.