‪#‎EvdeKal

7/24 Paket Servis

“Körlük”

“Körlük”
146
16 Mart 2020 - 15:14
 
TARAFSIZ MANŞET GAZETESİ
Üyelere Özel grup · 435 üye
Gruba Katıl
 

Bu hafta, sizinle paylaşmak istediğim dünyanın da gündeminde olan konuyla alakalı bir kitap bir film den bahsetmek istiyorum;

Zeliş’in kitap ve film dünyası’ na hoşgeldiniz.Kitap Adı: Körlük 

Yazar:Jose Saramago

 

Çevirmen:Işık Ergüden

 

Yayınevi: Kırmızı Kedi

1998 Nobel Edebiyat ödüllü Portekiz’li yazar Jose Saramago 1995 yılında yazdığı bu roman araba kullanan bir adamın ansızın körleşmesiyle başlıyor. Sonrasında bu körlük bulaşıcı hale gelip salgına dönüşüyor ve yayılıyor.
Ne yönetim kalır ülkede, ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık.
Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir.
Saramago farklı yazım tarzını bu romanda artık zirveye çıkarmış ve müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği bu kaotik dünya sizi de esir ediyor.
Körlük size yeni bakış açıları kazandıracak ve pek çok açıdan size kendinizi sorgulatacak şahane bir eser. İnsanın görebiliyorken daha kör olduğunu gözler önüne seriyor hem sürükleyici hem de düşündürtücü. Kendisini seven herkes okusun. Bu kitabı önce kendinize sonra da sevdiklerinize hediye edin.

Körlük, ürkütücü bir roman, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikâyesi. Konusunun ürkütücülüğüne rağmen olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.

Kitaptan Alıntılar:
“Zorunluluklar insana mucizeler yarattırır.”
“İnsan gibi yaşamıyorsak, en azından tam anlamıyla hayvan gibi yaşamamak için elimizden geleni yapalım.”
“Bakabiliyorsan, gör. Görebiliyorsan fark et.”

Bu çok farklı ve zekice kitabın film uyarlamasına gelecek olursak;

Orijinal Adı     : Blindness    

Ülke             : 2008 – Brezilya ,  Kanada ,  Japonya

Bilim Kurgu , Dram , Gizem

Oyuncular      : Julianne Moore, Mark Ruffalo,  Danny Glover 

Yönetmen     : Fernando Meirelles

iMDb puanı    : 6,6

Bir göz doktorunun normal bir tempoda akan yaşamı, gözlerinin birdenbire kör olduğu şikayeti ile başvuran bir hastası tarafından alt üst olur. Körlük bu göz doktoruna da bulaşır. Nedeni bilinmeyen bir şekilde tüm kent halkında görülmeye başlanan bu olağandışı körlük yalnızca doktorun eşinde rastlanmaz. Olan biteni canlı olarak gören doktorun eşi, yaşanılan kaos ortamında kendisini ve ailesini kurtarmaya çalışır.

Körlüğe neden olan bulaşıcı hastalıktan etkilenenler, bir akıl hastanesinde karantinaya alınırlar. Koğuşlardan birinde kalan bir grup insan, yiyecek stokunu kontrolüne geçirir. İçlerinden biri de kendisini kral ilan eder. Silah zoruyla diğerlerinden değerli eşyalarını talep ederler. Hastalık bulaşmadığı halde kocasını yalnız bırakmak istemeyen bir kadın orada yedi yabancıya destek olur.

Kitap-film karşılaştırmalarında genel olarak filmler kitabın çok çok altında kalır. Ama Körlük için durumun biraz daha farklı olduğunu düşünüyorum. Tabii ki film kitabın altında kalmış ama çok çok altında değil. Yönetmen, yer yer kendi yorumunu katarak, yer yer kalemin gücünü perdeye yansıtmaya çalışarak -ki oldukça zordur- ana hatlarıyla verilmek isteneni verebiliyor. Kitap kadar derinlemesine olmasa da izleyicinin etkilenmesini ve düşünmesini sağlıyor. İki saat içinde özümüzde ne kadar vahşi yaratıklar olduğumuzu hatırlatıyor bizlere.

Herkese bol okumalı günler dilerim…..

 
TARAFSIZ MANŞET GAZETESİ
Üyelere Özel grup · 435 üye
Gruba Katıl
 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.