Meral Akşener ve Gültekin Uysal görüşmesi - Tarafsız ManşetTarafsız Manşet

1 Aralık 2021 - 00:56

Meral Akşener ve Gültekin Uysal görüşmesi

Meral Akşener ve Gültekin Uysal görüşmesi
Son Güncelleme :

11 Ekim 2021 - 19:50

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i makamında ağırladı.

Genel Başkan Gültekin Uysal, Genel Merkezdeki makamında İyi Parti Lideri Meral Akşener ve heyeti ile bir araya geldi. Görüşmede Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem başta olmak üzere ülkenin güncel meseleleri değerlendirildi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’a görüşmede Genel Başkan Yardımcıları Muhammed Kelleci, Bülent Şahinalp ile Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt eşlik ederken; İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ise Genel Başkan Yardımcıları Cihan Paçacı, Uğur Poyraz ve Koray Aydın eşlik ettiler.

Bir saat süren görüşmenin ardından liderler ortak basın açıklaması yaptılar. Burada konuşan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal şunları kaydetti:

“Milletin ıstırapları kılavuzumuzdur”

“Sayın Genel Başkan ve heyetini ağırlamaktan büyük şeref duyduğumuzu ifade etmek isterim. Hepimiz, millet adına vazife görmeye çalışan, milletin ıstırabını duyan, hisseden insanlarız. Ülkenin derinden bir nefes almaya ihtiyacı var. Milletin ıstırapları kılavuzumuzdur.

Bugün sınırsız yetki sıfır denetim mekanizmasıyla ülkenin ihtiyacından daha çok şahsi ihtiyaçlarını merkeze alarak keyfi bir rejim icra edildi. Bunun tabii çıktısı olarak da yüksek işsizlik, yüksek faiz, yüksek enflasyon ile karşı karşıyayız ve bunların bedelini milletimiz ödüyor, milletimizin sofralarından ekmekleri çalınıyor.

“Türkiye’de bir sistem krizi var”

Elbette Türkiye’nin bir sistem krizi var ve bir devlet krizine doğru ilerliyor. Büyük ekseriyetiyle vatandaşımızın sandıkta bir hükmü olacak. Önümüzdeki dönem belki de Türk demokrasisinin en zor sınavı olacak. Türkiye meşruiyet içerisinde bu krizin içinden çıkmalı. Aksi takdirde demokrasisine, hukukuna, ekonomisine, eğitim sistemine ülkemize yeni bir derinlik ve boyut katamazsak ülkemiz daha büyük çapta kırılmalar ve meydan okumalarla karşı karşıya kalır endişesini taşıyoruz.  

Türkiye’nin aktüel diğer bütün meseleleri de dahil olmak üzere Sayın Genel Başkan Meral Akşener ve heyetleriyle beraber bütün bu değerlendirmeleri yapma imkanı bulduk.

“Millet adına söz söyleyebilen pozitif bir siyasete ihtiyaç var”

Bugün kutuplaşan, mahallelere sıkışan, kimliklere hapsolmuş bir Türkiye değil; konuşabilen, yüz yüze medeni rekabetleri yapabilen, ülke adına, millet adına söz söyleyebilen pozitif bir siyasete ihtiyaç var.

İyi Parti zaten TBMM’den başlayarak sahada faaliyetlerini yürütüyor. Demokrat Parti olarak bizler de bütün arkadaşlarımızla kendi istikametimizde bu mücadeleyi veriyoruz. Türkiye’nin yarınlarının aydınlık olduğundan eminim. İnşallah bu çalışmalar hayra vesile olacaktır.”

Ortak basın açıklamasında İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise “Birleştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem önerimizi Sayın Genel Başkan Gültekin Uysal ve heyeti ile birlikte değerlendirdik. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar üzerine istişarelerde bulunduk. Türkiye’nin uzun zamandır istişare kültürünü kaybettiğini biliyoruz. Bu istişare kültürünün tekrar tahkim edilmesinin hayati bir öneme haiz olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede çok istifade ettiğimiz Türkiye’ye dair karşılıklı görüşlerimizi ifade ettik. Kendilerine misafirperverlikleri için çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisi tarafından hazırlanan İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem hakkında hazırladıkları kitapçığı Genel Başkan Uysal’a sundu.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da Alain’in “Politika” adlı kitabını Genel Başkan Akşener’e takdim etti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı ziyaret etti. Akşener, “Yeni kurulan partiler var, onların parlamenter sisteme geçişleri ile ilgili talepleri var, aynı fikirdeyiz ama Millet İttifakı’nın içinde yer alma fikri henüz masada oturup konuşulmuş değil” açıklamasını yaptı.

Yİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara’da Demokrat Parti Genel Merkezi’nde, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı ziyaret etti. Akşener ve Uysal, görüşme sonrasında ortak basın toplantısı yaptı.

Toplantıda konuşan Akşener, ittifaklar ve Cumhurbaşkanı adayı ile ilgili, “Millet İttifakı’nın 24 Haziran bileşenleri başka, 31 Mart bileşenleri başka… Yeni kurulan partiler var, onların parlamenter sisteme geçişleri ile ilgili talepleri var, aynı fikirdeyiz, aynı sayfadayız. Ama Millet İttifakı’nın içinde yer alma konusunda henüz masada oturup konuşulmuş değil” dedi. Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı, nasıl olacağına dair oturup bir konuşma yapmadık henüz. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu Cumhur İttifakı’nın bileşenlerinin derdi. Dolayısıyla ağırlıklı olarak onlar bu konu üzerinde gidiyorlar. Millet İttifakı’nın göstereceği aday, 13. Cumhurbaşkanı olacak. Cumhur İttifakı’nın bileşenlerine önerim, seçim kararını alsınlar, Cumhurbaşkanı’nın kim olacağını öğrensinler. Temel Bey’in (Karamollaoğlu) bir sistem önerisi. Benim de bu konuda, hepimizin yaptığı önerilerimiz var. Ama o masaya henüz oturulmadığı için konuşmuş olduğumuz somut bir durum yok. Ama her genel başkanın önerileri, tespitleri çok kıymetli. O masaya oturulduğu zaman elbette dikkate alınacaktır.”

“ECEL NE BİR NEFES EVVEL, NE BİR NEFES SONRADIR”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Muhalefet partilerinin iktidar olmak istemeyi akıllarına getirmemeleri onlar için iyi olur” açıklaması ile ilgili olarak İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın’ın, “Tehdit amacıyla söylüyorsa 4 seneden beri tehdit edilen bir İYİ Parti var, İYİ Parti bunu yemez” sözlerinin anımsatılması üzerine Akşener, şunları söyledi:

“Sayın Koray Aydın’ın ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını da takip ettim. Bu tür duyumlar ve bilgiler elbette gelir. Benim inandığım bir şey var ‘Ecel ne bir nefes evvel, ne bir nefes sonradır.”

“İNCİRLİK’İ KAPATABİLİRSİNİZ”

Akşener, PKK/PYD’nin füze saldırılarında şehit olan güvenlik güçleri ile ilgili soruya “ABD’nin her dönemde PKK, YPG ile ilişkileri malum” yanıtını verdi ve şunları dedi:

“İktidar partisinin ABD ile başkanlarıyla gidip orada oval ofislerde yapılan görüşmelerde aldığı tutum ile iç politikada ortaya koyduğu bir söylemin birbiriyle çelişmesi problemimiz var bizim. Başından beri söylediğimiz şey, ‘ABD’nin bu yaptığı yanlış’ dedikten sonra gereğinin yapılmasıdır. Hemen ne yapılabilir? İncirlik’i kapatabilirsiniz. Bizim askerimizin başına çuval geçirildi ve Sayın Erdoğan, ‘nota verecek misiniz’ sorusuna ‘müzik notası mı, bu ne ciddiyetsizlik’ dedi. Sürdürülebilirlik, devlet ciddiyeti… Devlet ciddiyetini ortadan kaldırırsanız, devlet krizi doğar. Devlet krizi nedir? Bu ucube sistemin getirdiği, Sayın Erdoğan’ın bu ülkeyi ‘şahsım ülkesi’ haline getirmiş olması… Erdoğan, şahsına bir ok atılmışsa, problem büyük. Ama Türkiye’nin kurumsal yapısına bir ok atılmışsa, o kadar da önemli değil. Ben herkesi ciddiyete davet ediyorum. Özel mesele tutum almak. İncirlik’i kapatsınlar bakalım.”

Akşener, SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin, “15 Temmuz’dan sonra harp okullarında üç yıl mülakatlarda bulunduk” açıklamasına da “Böyle bir şey yapılması yanlış, eğer olmuşsa çok vahim bir iş” sözleriyle tepki gösterdi.

UYSAL: “TÜRKİYE’DE BİR SİSTEM KRİZİ VAR”

Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal ise “Bugün sınırsız yetki ve sıfır denetim mekanizmasıyla, ülkenin ihtiyaçlarından daha çok şahsi ihtiyaçlarını merkeze alarak fiili keyfi rejim icra edildi. Kutuplaşan, kimliklere hapsolmuş bir Türkiye değil, konuşabilen medeni rekabetleri yapabilen pozitif bir siyasete ihtiyaç var” açıklamasını yaptı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.