‪#‎EvdeKal

7/24 Paket Servis

NAZİF TUNÇ’UN KARINCA FİLMİ SEYİRCİSİYLE BULUŞUYOR

NAZİF TUNÇ’UN KARINCA FİLMİ SEYİRCİSİYLE BULUŞUYOR
91
26 Şubat 2020 - 7:52
 
TARAFSIZ MANŞET GAZETESİ
Üyelere Özel grup · 435 üye
Gruba Katıl
 

Nazif Tunç’un son filmi “Karınca”nın prömiyeri, Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu “7. Boğaziçi Film Festivali”nde 21 Ekim’de gerçekleştirilecek.


İlk İstanbul galası ise 20 Şubat Perşembe günü Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezinde başlamıştır.

Yeni filmi Karınca da merhameti yüzünden sıkıntı çeken bir adama odaklanan Nazif Tunç; “Bir karıncanın bile incinmesinden korkma inceliği, öteden beri kültürümüzde var” diyor.

TRT’nin ortak yapımcılığında çekilen filmin senaryosunda Nazif Tunç’la beraber Halit Karaata’nın imzası bulunuyor.

Görüntü Yönetmeni Yerkinbek Ptyraliyev, müzikler Taner Demiralp tarafından hazırlanan “Karınca”da; Halit Karaata, Hacer Kızılhan, Oktay Dal ve Birgen Engin başrolü paylaşıyor.

Yönetmen Nazif Tunç, Karınca filminin çıkış noktası olarak Kuran’da geçen Neml suresinin esas alındığını belirtiyor ve ekliyor: “Karınca (Neml) suresinin 17. 18. ayetinde Allah bize karıncayı bambaşka bir örnek olarak veriyor. Telaşlı, tedirgin, korkak, öldürülmekten çekinen, yuvası dağılmak üzere olan bir hayvan olarak gösteriyor. Ben bunu aldım ve günümüzde bir canlı bombanın haline dönüştürdüm. Karınca bizim filmimizde canlı bomba adayı olan bir kız oldu. Bilmeden, iyilik olsun diye bunu patlayacağı yere getiren bir adamın o kızı yani o karıncayı tekrar yuvasına, esenliğine kavuşturmak için hayatını feda etmesi üzerine bir hikaye kurduk.”

Yaptığı yardımın, istenilmeyen sonuçlara yol açacağını öğrenen bir adamın, hatasını telafi etmek için giriştiği ölümüne mücadeleyi anlatan filmin konusu şöyle:

“Nakliye kamyonunda uzun yol şoförü olan Şemsi, dağ yolunda önüne çıkan Fidan adındaki genç kızı İstanbul’a iyilik olsun diye getirmiştir. Fidan’ın canlı bomba eylemlerinde kullanılmak üzere terör örgütü tarafından ayartıldığını çok sonra öğrenen Şemsi, gerçekleştirilecek katliamlarda kızı İstanbul’a getirmekle sorumluluğu olduğunu düşünür. Eylem gerçekleşmeden Fidan’ı bulmak, terör örgütünün elinden kurtarmak, sağ salim yuvasına teslim etmek kararlılığındadır. Vicdanını rahatlatmak için her türlü kefareti ödemeye hazırdır.”

Yapımcı yönetmen Nazif Tunç, ülkemizin başında olan 30 – 40 yıllık terör belasını Karınca filminde ele alıyor. Tunç, Karınca filmini seyircinin 30 yıldır beklediğini ifade etti.

Nazif Tunç’un yönetmenliğini üstlendiği “Karınca” filminin prömiyeri, Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen “7. Boğaziçi Film Festivali”nde yapılacak.
Film, Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu, 18-25 Ekim’de gerçekleştirilecek festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda sinemaseverlerle buluşacak.

Prömiyeri 21 Ekim’de Atlas Sineması’nda yapılacak “Karınca”, aynı kategori içerisinde yarışan 9 film arasında yer alacak.

 
TARAFSIZ MANŞET GAZETESİ
Üyelere Özel grup · 435 üye
Gruba Katıl
 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.