‪#‎EvdeHayatVar‬

YANLIŞ ALGILAR, ÖZ DEĞERLERİMİZDEN KOPARMASIN…

YANLIŞ ALGILAR, ÖZ DEĞERLERİMİZDEN KOPARMASIN…
Mehmet Gülyaprak
Mehmet Gülyaprak( yildirim@tarafsizmanset.com )
158
26 Mart 2020 - 7:52

Kovid-19 yani korona virüsü başladığından buyana çok kutuplu bir yaşam ve düşünce sürecine girdik.

Nedendir bilinmez ama hep bir şeyleri yanlış anladık…

Sağlık bakanlığı ve işin uzmanları; yaşlı insanlarda ölüm riski çok fazla, mümkün olduğu kadar ve mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayalım. Diye uyardı…

Biz ne yaptık; ya yaşlı insanları sanki virüsü yayanlarmış gidi dışladık, hor gördük, hatta aşağıladık, adeta tecrit ettik ki, bizim kültürümüzde hiç yeri yok.

Yada yaşlılar olarak; “bana bir şey olmaz” ile hiçbir uyarı, uygulama ve kısıtlamayı ciddiye almadık, bizi sevenleri üzdük.

Bu kurallara uyulmayınca, yaşlılara sokağa çıkma yasağı geldi; bu defa yaşlılar ısrarla sokağa çıktı, meydanlar, parklar kent meydanları ve kamuda işlem kuyruğunda bolca yer almaya başladı.

Oysa sokağa çıkma yasağı onlara verilen değer sebebiyleydi, onlara bir zarar gelmesin içindi. Ama yine yanlış anlaşıldık.

Diğer taraftan yaşlıları sokakta, meydanda ve toplu taşıma araçlarında görenler hor görmeye başladı, hatta edepsizce su balonu atmalar ve bazı edepsizlerin, “ben polisim sana ceza yazarım” ile mobbing uygulayanlar.

Oysaki daha çok gezen ve daha çok insanla temas eden gençlerdi, yaşlılar değil. Dolayısı ile gençler daha çok tehlike arz ediyordu bu durumda.

Dünyanın en zengin, sözde çağdaş ve demokrat ülkeleri, yaşlıları evlere hapsederken, pozitif vakaları sığınma evlerinde ölüme terk ederken, benim ülkemde kamunun bütün imkânları ile yaşlıların temel ihtiyaçlarını karşılamak için seferber edilmiş durumda.

Belediyeler tüm imkânlarını seferber etmiş, market ihtiyaçlarına kadar, tüm taleplerini karşılıyordu, yeter ki siz evden çıkmayın, size zarar gelmesin!

Yıldırım Belediyemizin bu uygulamasına bizzat şahidim. Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, çağrı merkez dahil birçok çalışmayı bizzat yerinde takip ediyor, varsa eksiklikler müdahale ediyor.
Eminim ki, diğer birçok belediyede aynı şekilde vatandaşlara hizmetlerini götürüyorlardır.

Ama bu imkânları istismar ederek, görevli kurumları arayıp, evine rakı isteyen mi dersin, ben dışarı çıkmaya korkuyorum, yaşlı aileme yiyecek getirin diyen aklıevvel evlatlar mı dersin, canım sıkılıyor bana çekirdek getirin diyenlerimi dersin, hepsi bu talepleri istismar etmek için varlar.

Oysa devlet; Yaşlı, kronik rahatsızlığı olan ve yalnız yaşayan kimsesizlerin dahası; yalnız yaşayanlar için!
Temel! ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla bu imkânları sunmuştu.
Bunu da istismar ettik.

Hasılıkelam 65 yaş üstü dediklerimiz, yani bizim ebeveynlerimiz, atalarımızdır.
Bizim onlardan öğrenecek çok şeylerimiz var.
Bizim terk korkumuz, onlara bir zarar gelmesi, değilse hastalık genci ihtiyarı ayırmıyor, vurduğunu indiriyor.
Ne olur sağlıklarına dikkat etsinler, izole kurallarına uysunlar, sağlıklı kalsınlar ve ahlak zafiyeti yaşayanlara fırsat vermesinler. Buda geçer Ya HU!

Aslında devletimiz bu konuda çok ciddi hassasiyet gösteriyor ve hadlerini bildiriyor. Ama yine de kendi sağlıkları için ve torunlarının geleceği için devletimizin uyarılarını ciddiye alsınlar istiyoruz.

Sosyal medyada akıl almaz yalan, iftira ve asılsız paylaşımlar ile olumsuzluk havası yaratılmaya çalışılıyor ve bu konuda da kaynağını bilmediğimiz, doğruluğu kanıtlanmamış paylaşımlara itibar etmeyelim.

Onca tedbir ve uyarılara rağmen her geçen gün ölüm sayısı katlanarak devam ediyor.

Bu sebeple çok daha önemli yaptırımları gerektirebilir ve buda bizi daha fazla üzer. Ne olur biraz daha hassasiyet!

Çok şeyler olacak, çok güzel şeyler olacak ve şaşırtacak kadar müjdeler olacak inşallah. Birazdaha sabır.

BİZİM ÖZ DEĞERLERİMİZDE; YAŞLILARIN ANCAK ELİ ÖPÜLÜR, LAF SÖYLEMEK NE HADDİMİZE…

Unutmayalım:
#HayatEveSığar #EvdeKalTürkiye

Günün sözü:
Yaşlılara saygı göster ve onları aziz tutmayan gençlere darıl. İbn-i Sina

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
POPÜLER FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.